Jdi na obsah Jdi na menu
 


nemecky_ovak.jpg

 

 Německý ovčák - Deutsche Schäferhunde

       Německý ovčák pro svou eleganci, sílu a inteligenci je jedním z nejoblíbenějších plemen. Na celém světě ho používá armáda a policie pro strážní službu, pachové práce, vyhledávání, zachraňování, také vodí slepce nebo třeba pase ovce. Je to mnohostranný a pro práci nadšený pes, kterého lze použít pro mnoho funkcí. Je temperamentní, přitom snadno ovladatelný, vyrovnaný a odvážný. Velmi oddaný svému pánovi a jeho rodině.
 
 
Standard
 
Země původu: Německo
 
Využití: Všestranný pracovní, ovčácký a služební pes.
 
Celkový vzhled: Německý ovčák je pes střední velikosti, poněkud obdélníkového formátu, silný a dobře osvalený. Kosti jsou suché a pes je celkově pevné konstituce.
 
Velikost/hmotnost:
Psi: výška v kohoutku 60-65 cm, hmotnost 30-40 kg.
Feny: výška v kohoutku 55-60 cm, hmotnost 22-32 kg.
 
Povaha: Německý ovčák musí být povahově vyrovnaný, pevných nervů, sebevědomý, absolutně přirozený, zcela dobromyslný, ale pozorný a ovladatelný. Musí být odvážný, bojeschopný a dostatečně tvrdý, aby mohl sloužit jako průvodce, obranář, služební, strážní a pastevecký pes.
 
Barva: Černá s červenohnědými, hnědými, žlutými až světle šedými znaky. Celočerná, jednobarevně šedá nebo šedá s tmavým vlkošedým zbarvením. S černým sedlem a maskou. Nenápadné malé bílé znaky na hrudi nebo světlé zbarvení na vnitřních stranách končetin jsou přípustné, ač nežádoucí. Čenich musí být u každého zbarvení černý. Psi bez masky, se světlýma až pichlavě žlutýma očima, světlých až bělavých znaků na hrudi a na vnitřní straně končetin, s bílými drápy nebo červenou špičkou ocasu se považují za slabě pigmentované. Podsada je vždy lehce nasedla. Bílá barva není přípustná.
 
Hlava: Je klínovitá, přiměřená velikost těla (dlouhá asi 40% kohoutkové výšky), ne příliš robusní a ne příliš protáhlá. V celkovém obraze suchá, mezi ušima mírně širší. Čelo je ze předu a ze stran jen málo vypouklé a bez nebo jen se slabě viditelnou středovou brázdou. Poměr mozkové a obličejové části je 50% : 50%. Šířka mozkové části hlavy odpovídá zhruba délce mozkové části hlavy. Horní část lebky (při pohledu z hora) od uší po čenich se rovnoměrně zužuje, přes neostré vyznačenou část, do klínovitě probíhající části hlavy (pysku). Horní a dolní čelist jsou silně vyvinuté. Hřbet nosu je rovný, prohnutí nebo klenutí není žádoucí. Pysky jsou pevné, dobře přiléhavé, tmavé barvy. Nos musí být černý.
 
Chrup: Musí být silný, zdravý a úplný (42 zubů podle zubního vzorce). Německý ovčák má nůžkový skus, což znamená, že řezáky musejí do sebe nůžkovitě zapadat, přičemž řezáky horní čelisti přesahují řezáky dolní čelisti. Klešťový skus, předkus a podkus jsou vady, taktéž větší mezery mezi jednotlivými zuby (postavení s mezerami). Vadné je i zcela rovné řazení řezáků. Čelisti musejí být silně vyvinuté, aby zuby mohly být zasazeny v zubní liště pevně.
 
Oči: Středně velké, mandlového tvaru, poněkud šikmo položené, ale ne vystupující. Barva očí co možná nejtmavší. Světlé, pichlavé oči jsou nežádoucí, protože nepříznivě ovlivňují výraz psa.
 
Uši: Postavené, středně velké, nesené vzpřímeně a směřující stejným směrem (ne stažené do stran), sbíhají se do špičky a ušní boltce jsou otočené kupředu. Překlopené a visící uši jsou vadné. Uši složené dozadu při pohybu popřípadě v klidu nejsou vadou.
 
Krk: Silný, s dobře vyvinutým svalstvem, bez volné kůže na hrdle (bez laloku). Úhel s trupem (s horizontální linií) činí přibližně 450.
 
Tělo: Hřbetní linie probíhá bez znatelného přerušení od nasazení krku přes dobře vyvinutý kohoutek a přes vodorovný zcela lehce spadající hřbet až ke slabě spadající zádi. Hřbet je pevný, silný a dobře osvalený. Bedra jsou široká, silně vyvinutá a dobře osvalená. Záď má být dlouhá, mírně spadající (asi 230 k horizontále) a bez přerušení hřbetní linie přechází do nasazení ocasu. Hrudník přiměřeně široký, spodní část má být dlouhá a výrazná. Hloubka hrudníku činí zhruba 45 - 48 % kohoutkové výšky. Žebra by měla být přiměřeně klenutá, sudovitý hrudník je vadou stejně jako plochá žebra.
 
Ocas: Dosahuje nejméně ke hleznu, nepřesahuje však polovinu nártu. Na spodní straně srst poněkud delší. Ocas je nesen svěšený v mírném oblouku, při vzrušení a pohybu je nesen poněkud výš, nepřesahuje však horizontální linii hřbetu. Operativní úpravy jsou zakázané.
 
Hrudní končetiny: Musejí být ze všech stran rovné, zepředu dokonale rovnoběžné. Lopatka a rameno jsou stejné délky a silným svalstvem pevně připevněny k trupu. Ideální úhel mezi lopatkou a ramenem je 90, zpravidla až do 110 stupňů. Při statickém posouzení ani v pohybu nesmějí být lokty vybočené ani vtlačené. Předloktí ze stran rovné a navzájem dokonale rovnoběžně postavené, se suchým a pevným osvalením. Nadprstí má délku asi 1/3 předloktí a svírá s ním úhel asi 20 - 22 stupňů. Příliš šikmo postavené (více než 220) i příliš strmě postavené nadprstí (méně než 200) ovlivňují použitelnost psa a zvláště jeho vytrvalost. Tlapy jsou okrouhlé, dobře uzavřené a klenuté, polštářky tlap tvrdé, ale ne drsné. Drápy jsou silné a tmavé.
 
Pánevní končetiny: Postavení pánevních končetin je poněkud posunuté dozadu, přičemž zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovnoběžné. Stehenní a holenní kost jsou přibližně stejné délky a tvoří úhel asi 120 stupňů. Stehna jsou silná a dobře osvalená. Hlezna jsou silně vyvinutá a pevná, nárt stojí svisle pod hlezny. Tlapy jsou dobře uzavřené, lehce klenuté. Polštářky tvrdé a tmavé barvy, drápy silné, zahnuté a rovněž tmavě zbarvené.
 
Pohyb: Německý ovčák je klusák. Končetiny musejí svojí délkou a úhlením vzájemné ladit tak, aby se pánevní končetina mohla pohybovat až pod střed těla a hrudní končetina mohla dosahovat stejně daleko kupředu, aniž by to zjevně narušilo hřbetní linii. Každý sklon k přeúhlení pánevních končetin snižuje pevnost a vytrvalost a tím také použitelnost psa. Při správném poměru stavby těla a úhlem končetin je výsledkem prostorný pohyb probíhající nízko nad zemí a budící dojem nenucenosti. Hlava je lehce vychýlená vpřed a ocas je mírně zvednutý. Při rovnomérném klidném klusu je výsledkem plynulá a ničím nepřerušená hřbetní linie probíhající od špiček uší přes týl a hřbet až ke špičce ocasu.
 
Kůže: Je (volně) přilehlá k tělu bez viditelných vrásek a záhybů.
 
Osrstění: Korektní osrstění německého ovčáka je patrová srst s podsadou. Krycí srst má být co možná nejhustší, tvrdá a pevně přiléhající. Hlava včetně vnitřku ušních boltců, přední strana končetin, tlapy a prsty krátce osrstěny. Srst na krku poněkud delší a bohatší. Na zadní straně končetin, až po zápěstí a popřípadě až po hlezno, je srst delší, na zadní straně stehen tvoří mírné kalhoty.
 
Bonitační kód:
 
Jedinci, kteří s úspěchem absolvují bonitaci, jsou zařazeni do výběrového chovu na dva roky následující po roce, ve kterém byli zařazeni. V roce, kdy končí platnost této první bonitace, se mohou psi zúčastnit bonitace opět a pokud splní všechny podmínky stanovené pro zkoušku povahy, jsou zařazení ve výběrovém chovu doživotně. Jedinci nezařazení ve výběrovém chovu, tzn. jedinci v chovu kontrolovaném, jsou chovní do 8 let věku. Totéž platí pro jedince, kteří se nezúčastnili opětovné bonitace nebo požadované podmínky bonitace nesplnili. Jak vyplývá z výše uvedených skutečností - v současné době existují u německých ovčáků dva druhy chovu. Pokud rodiče splnili podmínky pro účast na bonitaci a bonitace se skutečně úspěšně zúčastnili, potom obdrží jejich štěňata barevně odlišené průkazy původu a označení výběrový chov.
 
Popis bonitačního kódu:
 
První číslice hodnotí celkový vzhled psa:
   0     - zcela netypický vzhled bastarda,
   1     - příliš lehký, chrtovitý
   2     - malý, pod hranicí určenou standardem
   3     - lehký, pří výšce požadované standardem
   4     - požadovaná síla, mohutnost, ušlechtilost, výška psa 60-62 cm, feny 55-57 cm
   5     - požadovaná síla, mohutnost, ušlechtilost, výška psa 63-65 cm, feny 58-60 cm
   6     - výška v mezích standardu, ale hrubší a méně ušlechtilý
   7     - přerostlý, ale souměrně stavěný, odpovídající mohutnosti a ušlechtilosti
   8     - příliš těžký a málo ušlechtilý
   9     - hrubý, lymfatický
 
Druhé v pořadí je písmeno, které charakterizuje znaky plemenné příslušnosti
    A     - jemná hlava
    B     - strmé úhlení hrudních končetin
    C     - rovná, krátká záď
    D     - sražená záď
    E     - strmé úhlení pánevních končetin
    F      - krátká stehenní kost
    G     - neúplný chrup
    H     - vada skusu
    J      - správný výraz NO, výborně zaúhlený
    K      - dlouhý hřbet
    L       - příliš dlouhý
    M      - kvadratický
    N       - mělký hrudník
    P        - těžší hlava
    R       - vadný ocas
    S        - příliš podajné vazy
 
Třetí v pořadí jsou písmena, která se zabývají uchem, okem a pigmentem barvy
     O         - světlé oko
      T         - ztráta pigmentu
      U        - vlkošedý, světlé znaky
      V         - vlkošedý, tmavé znaky
      W       - vadné uši
      Q        - sytý pigment
       I         - černý, světlé znaky
      X         - černý, tmavé znaky
       Y        - celočerný;
       Z        - dlouhá srst
  
Na čtvrtém místě jsou číslice značící povahové vlastnosti (odvaha a bojovnost)
            1          - výrazný
            2          - dobrý
            3          - dostatečný (nemůže být zařazen do 1. třídy chovnosti)
            4          - nedostatečný (nesplnil podmínky pro zařazení do výběrového chovu) a fena s touto známkou může mít pouze jeden vrh ročně
 
 
Za lomítkem se píše buď písmeno N - pes po zákroku na figuranta nepouští nebo písmeno P - pes pouští. Písmena za pouštění a nepouštění však nemají vliv na třídu chovnosti, tzn. na celkový výsledek bonitace.
 
 
Zdroj: www.cz-pes.cz
 


Obrazek

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Německý ovčák